PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34692}

Edi

7,3 43 777
ocen
7,3 10 1 43777
6,5 13
ocen krytyków
Edi
powrót do forum filmu Edi

Niestety jest to paskudny przykład chorej wyobraźni autora tej opowieści i zwyrodnaiłego spojrzenia na świat
realizatorów. To film w kategorii "Makabra - Trash" i zwyrodnialstwo. Szkoda, że jest on promowany do
jakichkolwiek zaszczytów! Miejsce tego filmu to śmietnik!

ocenił(a) film na 9
me4u2

Szkoda, że nie znasz się na kinie.

me4u2

Używasz pojęć, których chyba za bardzo nie rozumiesz...
Tak jak powiedział ktoś przede mną: szkoda, że nie znasz się na filmach...

me4u2

Nie rozumiem do dziś dlaczego ten film wzbudził swego czasu taki
poklask. Pamiętam dokładnie że po wyjściu z kina byłem zażenowany. Wg
mnie film jest wulgarny i prostacki.

Logan87

Określiłbym go jako piękną w swej prostocie opowieść. Naprawdę wartościowy film.

ocenił(a) film na 7
Logan87

Sorry, ale jak dla Ciebie "Edi" jest wulgarny, to bałbym Ci się pokazać nawet trailer jakiegokolwiek filmu Tarantino bo mógłbyś zasłabnąć... ;)

BoRoach

Ja zasłabłam czytając twój komentarz. Nie porównuj "Ediego" do filmów
Tarantino gdyż to zupełnie odmienne podejścia do kina. "Edi" to antyteza
kina Tarantino, który kręci filmy eksperymentalne, operuje groteską,
absurdem i oczywiście wulgaryzmem. Natomiast "Edi" to kino REALIZMU. Nie
wiem czym chciałeś osiągnąć tą wypowiedzią, czym zabłysnąć i jak się ma do
podejmowanego wątku ale jest bez sensu i od rzeczy.

ocenił(a) film na 7
eliaami

Nie chciałem w żaden sposób zabłysnąć, a jedynie pokazać, że nieco bawi mnie taka nadwrażliwość w stosunku do "Ediego". Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia co w tym filmie jest takiego obrzydliwego. Że główny bohater jest kloszardem? Że zbiera złom?
Nie powiedziałbym, aby "Edi" był kinem realizmu, przynajmniej nie w pełni. Moim zdaniem obraz życia bezdomnych i tak jest złagodzony. Np. to, że ktoś taki jak Edi zostaje zatrudniony do udzielania korepetycji uważam za totalnie nierealne. "Edi" bardziej opowiada ciekawą, słodko-gorzką historię, niż przedstawia realistycznie świat.
A jak mowa o realizmie, czy filmowi "My dzieci z Dworca Zoo" również zarzucisz przesadne obrzydlistwo itp.?
Albo, czy "Medaliony" Nałkowskiej lub "Inny świat" Grudzińskiego to definicja antyestetyki w literaturze?
Przy podanych przeze mnie dziełach "Edi" to łagodna bajka.

ocenił(a) film na 10
eliaami

I właśnie jest w nim sporo realizmu. A to z nauczaniem to znajomi go wynajęli, przecięż tłumaczyli że go chcą bo dużo czyta i jest tak obrzydliwy że nie obawiają się romansu, choć faktycznie mogli wziąć nauczycielke. Są też różni bezdomni, niektórzy naprawde się szanują i takich pokazał scenarzysta (szanują nawzajem oczywiście- widze to w Lublinie po pijaczkach na miasteczku akademickim. A teraz mała riposta za użytkownika BoRoach: Nie porównój filmu "Edi" do "medaliony" i " Inny świat" Bo to też inne kino, o całkiem innej tematyce, w obozach było tyle zbrodni i i poniżenia i dlatego łatwiej się rozwinąć z tematem, zresztą oni to przeżyli i opisali autobiograficznie a tu scenariusz i tak w "Edim" był dobrze ułożony i zrealizowany. W Polsce jest tyle serialowych gniotów, lepiej je krytykować, bo jeśli czegoś uczą to wyuzdania i tego że zdrada to nic takiego. Ale prawo do oceny masz oczywiście i korzystasz z niego, tylko poprostu Twoje argumenty mnie nie przekonują tak jak Ciebie pewnie moje.

ocenił(a) film na 10
Juve1155

Riposta była do użytkownika BoRoach, przepraszam

ocenił(a) film na 7
Juve1155

"Medaliony" oraz "Inny świat" to akurat nie jest kino, tylko literatura ;)
Poza tym nie krytykuję "Ediego", film mi się podobał, co chyba widać po ocenie.

Rozmijamy się jedynie w kwestii tego, czy film jest realistyczny, czy nie. Moim zdaniem realizmu jest w nim wystarczająco, żeby uwierzyć w przedstawiony świat i wydarzenia i przeżywać to co dotyka bohaterów. Jest to jednak przede wszystkim wymyślona opowieść, która ma krzepić, dodawać otuchy oraz skłonić do refleksji. Gdyby chcieć opisać realistycznie życie ludzi takich jak Edi trzeba by pójść znacznie bardziej w stronę kina Smarzowskiego.

ocenił(a) film na 10
BoRoach

Wiem, że literatura ponieważ czytałem. Poprostu mi się uwidziało, że to użytkownik eliaami porównał te filmy do filmu "Edi" i dlatego pisałem że to riposta, przepraszam.

ocenił(a) film na 10
Juve1155

A i nie wiem dlaczego napisałem kino wcześniej, faktycznie pomyłka

użytkownik usunięty
Logan87

Jak ludzki świat...

me4u2

za to mnie, ten film niesamowicie wzruszył...

ocenił(a) film na 3
me4u2

W pełni popieram autora tematu w całej rozciągłości przedstawionej przez niego opini(wyciąga mi z ust,słowa jakimi skomentowałem tą wypocinę komercyjna, ładnych kilka lat temu).Polemizowanie z tym zdaniem,wbrew twierdzeniu oponentów i określanie w/w autora postu za laika filmowego to infantylna ignoracja,i bezpodstawne mniemanie o swoim amatorskim pseudo-wszech-rzeczoznawstwie.

Chiller

Polemizowanie z czyimś zdaniem to, według Ciebie, dziecinna ignorancja(nie ignoracja)?! Gdzieś Ty się polskiego uczył?
Polemizowanie z jakimkolwiek zdaniem ma sens - do tego są fora(np. to na filmwebie).

Co do reszty wypowiedzi(po infantylnej ignoraNcji) - odezwał się filmoznawca^^

ocenił(a) film na 3
DiDayeN

Gdybym doczepić się miał własnej pisowni,to bardziej bym skupił się na błędzie orograficznym,który i mnie teraz razi("OPINI"!),niż hustał się na zwykłej "literówce" jak szympans na lianie.
Polskiego uczył się w polskiej szkole - fabryce tłuków,młotów i innych szowinistycznych mutantów.
A odnośnie filmu :jest beznadziejny...niech wzrusza buractwo przypisujące mu artyzm.
Na końcu to Ty mnie nazywasz filmoznawcą...nigdy nie twierdziłem,że nim jestem.Ale starczy już Twojej oceny robi za znakomite świadectwo,które o sobie wystawiasz.
Nie szkoda Ci czasu ....lato kwitnie,ludzie sie uśmiechają (choć nie tych szerokościach geograficznych) i wogóle chce się żyć...do kolejnej jesienno-zimowej pluchy.
Bywaj dobry człowieku : Więcej "SŁOŃCA"

ocenił(a) film na 3
Chiller

O kurcze...!(..NA TYCH SZEROKOŚCICH..) Bo purysta nie odpuści okazji :DD !

ocenił(a) film na 3
Chiller

szerokości(A)ch .... nie pij Coca-Coli nad klawiaturą..bo zaczniesz rozumieć :D...Ale pewnie wcześniej...ściągasz koc z PC-ta,dmuchasz,chuchasz,czyścisz szmatką ....NIEZROZUMIESZ

ocenił(a) film na 10
Chiller

Chiller bierz połowe albo zmień dilera

ocenił(a) film na 3
raju88

Podaj namiary do Twojego....bo mojego kilka lat temu niebiescy skręcili

ocenił(a) film na 8
me4u2

me4u2: jestes wyszczekany, ale powinienes byl sobie uswiaodmic, ze kino jest dla ludzi.
logan87: "film jest wulgarny i prostacki" - kino produkuje tez sceny brutalnej przemocy i wydumanego seksu, a ty sie obrazasz o wulgaryzymy????

me4u2

weź ty sie pierdolnij w pape łbie jebany!

ocenił(a) film na 8
tosiek18

"wulgarny i prostacki"?

Mam wrażenie, że niektórzy żyją pod jakimś kloszem, który nie pozwala im zobaczyć co się wokół nich dzieje. Przejdźcie się po jakimkolwiek przynajmniej średniej wielkości mieście w Polsce. Dla części ludzi tak właśnie wygląda życie codzienne.

Paweln_2

Ja ten film oglądałem bardzo dawno. Nie chodziło mi o jakieś sceny przemocy czy własnie tego dosadnego realizmu tylko o język. Wulgaryzmy w polskim wykonaniu (chodzi mi o filmy) mnie osobiście odrzucają. Często jest tego po prostu za dużo, nawet w komediach , a w Edim było tego na pewno przesadnie dużo. Chociaż oglądałem Ediego tylko raz i to dawno może teraz miałby m trochę inną ocenę. Przykladowo "Psy" to co innego, bardzo dobry film mimo że język soczysty. Edi mi się nie podobał jako całokształt.

ocenił(a) film na 7
me4u2

a wiesz ty dziecko co to jest antyestetyka? :D

AgaWu

Dokonałe pytanie.

No więc ja wiem co to jest estetyka. Zauważam tez bez trudu jej brak. Jeśli film jest sztuką, to uznaję sztukę, jako dziedzinę inspiracji dla człowieka. Prowokacja też może być inspirująca. Cz prowokujące są obrazy nieczyszczonej śmierdzącej toalety. Być może dla.tych, którzy je czyszczą. Dla jakej grupy społecznej (zawodowej) jest ten film skierowany i do czego ma on inspirować?

me4u2

Bardzo słaby film. Podejrzewam, że lepszy scenariusz mogłoby się uzyskać ogłaszając konkurs dla gimnazjów i podstawówek. Do tego sztuczne aktorstwo. Klapa na całej linii. Co spowodowało, że ten film dostał jakąkolwiek nagrodę? Układy?

użytkownik usunięty
me4u2

Mówisz o sobie? Tak metaforycznie?

Prawda w oczy kole. Film jest bardzo zly.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 9
me4u2

to się uśmiałem. co za idiota

ocenił(a) film na 10
me4u2

W ogole to niezly bol tylka sie wywolal w tym temacie.
Co do filmu, jeden z moich ulubionych ;]

ocenił(a) film na 7
me4u2

chora wyobraźnia?zwyrodniałe spojrzenie na świat?ZWYRODNIALSTWO?!

albo ja czegoś nie rozumiem,albo ludzie którzy piszą takie głupoty żyją w willach i jedzą krewetki na przystawkę przed homarem na główne danie.

Jak można powiedzieć ze to,co jest przedstawione w filmie to wymysł chorej wyobraźni autora,skoro ten film pokazuje własnie prawdziwy (no,w miare) obraz kloszarda w Polsce. Zazwyczaj dobry człowiek,któremu w zyciu nie wyszło,najczesciej przez własną głupotę(czyt.alkohol). Owszem,cała historia tego dziecka jest moze nieco naciagana,ale w sumie nie można zaprzeczyć ze taka sytuacja mogła się zdarzyć,nie ma w niej żadnej fantastyki. Wulgaryzm i tak nie był tak rażący - myślisz ze ludzie mieszkający na ulicy pachną kwiatkami i używają języka jak a dworze królewskim? to ulica.to ich życie o które muszą walczyć codziennie. A czytając takie komentarze mam wrażenie że jesteś rozpuszczonym dzieciakiem bogatych rodziców który pierwszy raz zobaczył film o życiiu najniższych sfer...

do pred89 - słabe aktorstwo? no chyba niebardzo. Jak przepraszam bardzo Henryk Gołębiewski mógłby zagrać źle kloszarda skoro sam spedził prawie że na ulicy jakieś 15lat w nałogu alkoholowym? grał role własnego życia,ot co,więc nie zarzucaj takiemu człowiekowi złego aktorstwa.

ocenił(a) film na 10
Shrodis

Bardzo dobry komentarz napisałeś. Też mam wrażenie, żę autor jest mało życiowy.

me4u2

o to znalazł się krytyk filmowy haha!!! jak widać to tylko Twoja ocena (do niektórych filmów trzeba dojrzeć lub zmądrzeć) jak wskazuje ocena na filmwebie film został bardzo dobrze odebrany przez zwykłych widzów, a jeśli przyjrzymy się nagrodom i nominacjom to możemy stwierdzić, że docenili go również ''ludzie z branży''- znający się na filmach TROCHĘ lepiej niż Ty.

ocenił(a) film na 10
me4u2

Film jest naprawdę dobry, wzrusza. Może nie pokazuje idealnej prawdy, może wszystko jest lekko przerysowane, ale jednak w dużej mierze prawdziwe.
me4u2 jestem zatem ciekawa jakie filmy uważasz za dobre? Bo niestety u ciebie w profilu tego zobaczyć nie można. A może po prostu wstydzisz się przyznać?

użytkownik usunięty
ssstrzalka

Może ujęcie me4u2 jest zbyt ostre, ale film jest słaby. Film nie jest prawdziwy. to kiczowata bajka. Prawdy jest w nim tyle co masła w margarynie. To kicz bo nastawiony na najprostrze wzrószenia. To tyle w kwestii prawdy w filmie. Ten film może się bronic jako pewna forma bajki. I tylko w tej konwencji możan mu darowac kicz. Ale z tego powodu nie można powiedziec, że jest prawdziwy. jest kiczem i jest bajką jednocześnie.

użytkownik usunięty

no wlasnie chyba, o to wlasnie tworca chodzilo. chcieli zrobic bajke o biedym zlomiarzu. nie tylko konstrukcja, ale cala narracja i etetyka jes ewidentanie basniowa. jeszcze bardziej zenujace od tego filmu,sa opinie ludzi, ktorzy doszukaja sie w tym jakiejsc prawdy czy portretu spoleczenstwa.

ocenił(a) film na 4
me4u2

Masz 100% racji

me4u2

Prezentujesz pustostan umysłowy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones